středa 10. června 2015

Hubnutí - Kde mám nákupní seznam? (2)

A co že budu k tomu hubnutí potřebovat? Ono těch věcí není úplně málo. Pokusil jsem se sestavit seznam, pro jistotu mírně okomentovaný. Ale znáte to, každý jsme jiný. Když dva kuchaři budou vařit stejné jídlo, taky se neshodnou úplně do detailu. Někdo přidá víc mouky, druhý míň osolí. Když vám nebude vyhovovat můj seznam, neváhejte si ho upravit po svém. K cíli vede tisíc cest a kterákoli může (ale nemusí) být úspěšná. Takže co tam máme nejdřív?

1) Startovací impuls
Bez pořádného startovacího impulsu to nebude ono. Víc než pravděpodobně nebude zrovna pozitivní. Možná to bude dokonce pořádný kopanec, ale aspoň vás uvede do pohybu kýženým směrem.

2) Reálný cíl
Určitě pomůže, když si na svoji cestu za hubnutím nastavíte ne jeden, ale raději hned několik reálných cílů. Nemusí to být vždycky jenom údaj na vaší osobní váze. Fantazii se meze nekladou. Třeba se znovu vejít do kalhot, co už jste odložili a chystali je pro charitu? Zhubnout na léto do plavek? Nebo se připravit na nějaký sportovní výkon? Proč ne? A když těch cílů bude pět nebo deset, malou radost udělá každý splněný. Třeba se potom dostaví i ta velká radost na konci. A nezapomínejte, že i cesta může být cíl ...

3) Trpělivost
Když se někde objeví návod, jak zhubnout o dvacet kilo za měsíc, je to už samo o sobě podezřelé. Když jsme kila přibírali, pracovali jsme na tom poctivě a trpělivě celé měsíce a roky. Tak proč najednou tak pospíchat? Má-li být výsledek našeho snažení trvalý, je nutné postupovat pozvolna, krůček za krůčkem.

4) Udržitelnost
Jakmile jsme k sobě příliš nemilosrdní a tvrdí, začne nám v hlavě vrtat ten poťouchlý červík: "Až dojdu do cíle, pořádně se nacpu a pak se celý týden ani nehnu." Změny životního režimu, ke kterým se odhodláme, by neměly být tak drastické, abychom je brali jako nějaké příkoří, kterého se jednou zbavíme. Měly by se stát pravidelnou součástí našeho života. Nemá smysl prudce zhubnout a po pár týdnech se vrátit k původní váze. On ten návrat obvykle nese i nějaké to prémiové kilo navíc.

5) Pohyb
Neexistuje žádná zázračná dieta ani žádná zázračná pilulka. Bez pohybu to nezafunguje. Ale nebojte se, nemusí to být krev, pot a slzy. Obvykle vystačíme s trochou potu a místo slzí zkusme úsměv.

6) Pravidelnost
Není možné usilovat o hubnutí jen dvakrát do týdne. Nějaký malý krůček je možné udělat každý den. Nemusí to být nutně dvacetikilometrový běh. Na půlhodinku cvičení, procházku, vyjížďku na kole bychom si měli udělat čas nejméně šestkrát do týdne. Že nemáte tolik času? Každý z nás promarní minimálně půlhodinu denně daleko většími "zbytečnostmi," než je pohyb. Vydržíme-li, pohyb se časem stane běžnou součástí života.

7) Kázeň
Pokud nás někdo bude nutit k trvalému hladovění, je to sice hezká zkouška vůle, ale bude mít smysl? Není nad to normálně snídat, obědvat a večeřet. Ale s čím bychom měli skončit, jsou všelijaká jídla "mimo pořadí". Tady si zobnu oříšků (jsou zdravé), pár koláčků (jsou domácí), sušenku (ta mi neuškodí) nebo kousíček salámu (tak krásně voní), zapiju limonádou (pitný režim musíme dodržovat) a denní příjem energie je rázem na dvojnásobku.

8) Detaily
Ďábel se skrývá v detailu. Když si každý den omastím brambory třemi gramy másla, za rok je to skoro na chlup kilová hrouda. Za deset let desetikilový batoh. Možná nemáme brambory maštěné máslem každý den, ale jako příklad to myslím stačí.

9) Hříchy
Kdo nikdy nezhřešil, ať hodí kamenem. Občas na své hubnoucí cestě zakopneme. Vynecháme procházku či cvičení, dopřejeme si dortík, zajdeme s kamarády do hospody na jedno nebo na dvě. Je to lidské. Jen těch hříchů nesmí být moc.

10) Evidence
Nespoléhejte se na vlastní neomylnou a geniální paměť. Zkuste si cestu za zhubnutím zdokumentovat. Čím podrobněji, tím lépe. Sportovci vědí, jak užitečný je tréninkový deník. Stejné služby nám poskytne i hubnoucí deník. Zapisujme si pohybové aktivity, jídla, průběžnou váhu, pocity. Samostatnou kolonku můžeme vyhradit pro hříchy, ať na první pohled vidíme, jak často se jich dopouštíme. Až budeme ztrácet víru, stačí zalistovat v deníku, abychom si připomněli, co už jsme dokázali. A pokud neuspějeme, můžeme se v příštím pokusu poučit z chyb.


Základní ingredience už máme, tak je nejvyšší čas začít. Příště? Ne, hned. Že nemáte startovací impuls? Tak tady je alespoň malé pošťouchnutí:

POTŘEBUJEŠ ZHUBNOUT!

Žádné komentáře:

Okomentovat