úterý 6. listopadu 2012

Běžecký čas se zastavil

Běžecké závody už nikdy nebudou takové, jako byly ještě předevčírem. Ať jsem jel na kteroukoli větší akci nebo třeba jen na obyčejný pouťák pro padesát závodníků, věděl jsem, že tam na něj narazím, prohodíme pár slov nebo možná stihneme popovídat víc.

Kamkoli teď přijedu, bude něco špatně. Už nikde se neobjeví jeho bílá hříva a nerozezní ten zvučný hlas, který by moderování většiny závodů klidně zvládl i bez mikrofonu.

Vždycky věděl, kdo se blíží k cílové čáře a pro nás pořadatele se zdál být naprosto neomylný, když bylo potřeba najít nejvhodnější termín závodu, aby nekolidoval s akcemi v sousedství. Jeho přehled nikdy nenahradí sebepečlivější tabulky a komplikované databáze. Ivoš byl prostě jen jeden.

Závody se teď budou počítat na ty v Ivošově éře a po Ivošovi. Jako závodníka jsem jej zastihl už v době, kdy postupně zpomaloval a dobíhal v samém konci startovního pole. Několik posledních let už se rozhodl nezávodit vůbec. Jeho občasné povzdechnutí, že napřesrok tady třeba už nebude, jsme vlastně nikdy nebrali příliš vážně. Bylo to asi nade vší představivost, že jednou se budou konat závody bez něho.

Díky Ivoši za všechno, co jsi dokázal vykonat pro běh a běžce. Všichni jsme byli Tvé běžecké děti a teď jsme sirotci. Snad v tom běžeckém nebi dostaneš přidělené mladší tělo, abys zase mohl závodit s nejlepšími. Zasloužíš si to. A my tady dole na zemi se budeme už napořád snažit běhat tak, abychom Ti nedělali ostudu a abys na některé z nás mohl být pyšný.

Časem na Tebe budeme vzpomínat s úsměvem, ale teď je mi do breku.   

3 komentáře:

 1. Ivoše jsem poznal v roce 2009, když jsem začal běhat. Bude mi chybět jak člověk, kamarád, moderátor závodů a také člen Maraton Klubu Kladno. R.I.P. Budu na tebe vzpomínat!

  OdpovědětVymazat
 2. Kazdeho dobreho cloveka je skoda. Ja spis si vybavuju vesele historky, vzpominajic, ze jsem byl nekolikrat svedkem, jak pri zmatcich s (hromadnym) dobehem nekoho posilal jeste na trat do dalsiho a on uz dobehl:), nastesti se to po par metrech ujasnilo..:).
  To se mi libilo... A pak kdyz vzpomenu ja jeho komentovani ZZT letos v lete, kdy si vsiml rozdilu mezi rozbehy, kdy bezeli zavodaci.. [bylo to takove tiche a staticke] a kdyz bezeli hobici.. kdy sice casove delsi zavod mel nebyvale lepsi atmosferu, povzbuzovani jak na mistrovstvi sveta..:).. A on to kometoval, ze to jsou uplne jiny zavody!:)..
  At odpociva v pokoji, zaslouzi si to... 12.

  OdpovědětVymazat
 3. Poslední rozloučení s Ivem Domanským bude v pondělí 12.11.2012 ve 13 hodin ve velké obřadní síni krematoria ve Strašnicích.

  OdpovědětVymazat